Eaton E2J3250MW
SKU: CS4868344MPN: E2J3250MWAlternate Part #: 6621C88G21UPC/EAN: 782114316702
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, Series C, J-frame Molded Case Mining Breaker, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, Three-pole, 250 Vdc, 600V max, Without terminals, 250 A
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1250-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |