Eaton E2J3150W
SKU: CS4868302MPN: E2J3150WAlternate Part #: 6621C88G06UPC/EAN: 786685106137
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 750-1500A trip rating, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Magnetic Trip Range | 750-1500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 750-1500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |