Eaton E2J3250MJW
SKU: CS4868342MPN: E2J3250MJWAlternate Part #: 6621C88G18UPC/EAN: 782114316689
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, Series C, J-frame Molded Case Mining Breaker, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, Three-pole, 250 Vdc, 600V max, 250 A, 875-1750A magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 875-1750A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 875-1750 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |