Eaton E2J3100WU18
SKU: CS4868297MPN: E2J3100WU18Alternate Part #: 83E9726UPC/EAN: 786689660543
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Interchangeable thermal-magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, 110-127 VAC UVR
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |