Eaton E2J3250MAWD01
SKU: CS4868336MPN: E2J3250MAWD01Alternate Part #: 6599C37G57UPC/EAN: 782114222966
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, J-frame Mining Breaker, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, 3-pole, 250 Vdc, 600V max, 0.250-20 imperial line and load TERM, 250A, 1250-2500A magnetic trip, Interchangeable thermal-magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500A |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Rating | 300-650 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |