Eaton E2J3125WU17
SKU: CS4868299MPN: E2J3125WU17Alternate Part #: 83E7506UPC/EAN: 782114895740
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$4,287.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Interchangeable thermal-magnetic trip, 625-1250A, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 625-1250A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 625-1250 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac same side with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868299 |
|---|---|
| MPN | E2J3125WU17 |
| Alternate Part # | 83E7506 |
| UPC/EAN | 782114895740 |


