Eaton E2J3100W
SKU: CS4868296MPN: E2J3100WAlternate Part #: 6621C88G04UPC/EAN: 782113969664
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 500-1000A trip rating, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac 35 kAIC at 480 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 500-1000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-1000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |