Eaton E2J3250MGWT29
SKU: CS4868341MPN: E2J3250MGWT29Alternate Part #: 6599C37G60UPC/EAN: 782114222997
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, J-frame Mining Breaker, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, 3-pole, 48-60 Vdc right PIG same side UR, 250 Vdc, 600V max, Without TERM, 250A, 1250-2500A MAG trip, Interchangeable TM trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 750-1500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 48-60 Vdc same side with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |