Eaton E2J3250MKWU18
SKU: CS4868343MPN: E2J3250MKWU18Alternate Part #: 83E9329UPC/EAN: 782116036639
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 1250-2500A trip rating, Three-pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, no terminals, Mining, 110-127 Vac rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1250-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |