Square D ZB5AD4
SKU: CS4814226MPN: ZB5AD4
Head for selector switch, Harmony XB5, plastic, black, 22mm, 2 positions, spring return from right to left




Contact us for pricing and availability
Product Details
Black selector switch head, 22 Dia, 2-position spring return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB5 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 2 positions 90° |
| Product Certifications | BV# #DNV# #CSA# #GL# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UL listed |
| Product Or Component Type | head for selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
Specifications
| SKU | CS4814226 |
|---|---|
| MPN | ZB5AD4 |









