Square D ZB5AG0
SKU: CS4814229MPN: ZB5AG0
Head for key switch selector, Harmony XB5, plastic, black, 22mm, key 455, 3 positions, stay put




Contact us for pricing and availability
Product Details
Selector switch head Dia 22 3-position stay put Ronis 455
- Range of product : Harmony XB5
- Product or component type : Head for key selector switch
- Device short name : ZB5
- Bezel material : Dark grey plastic
- Mounting diameter : 22 mm
- Head type : Standard
- Sale per indivisible quantity : 1
- Shape of signaling unit head : Round
- Type of operator : stay put
- Operator profile : Black key switch
- Type of keylock : Ronis 455
- key withdrawal position : In any position
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB5 |
| Head Type | standard |
| Key Withdrawal Position | in any position |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | BV# #CSA# #DNV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UL listed# #GL |
| Product Or Component Type | head for key selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-5-4# #EN/IEC 60947-1# #JIS C8201-5-1# #UL 508# #JIS C8201-1 |
| Type Of Keylock | Ronis 455 |
Specifications
| SKU | CS4814229 |
|---|---|
| MPN | ZB5AG0 |









