Square D XB5AD53
SKU: CS1162049MPN: XB5AD53
Selector switch, Harmony XB5, plastic, black, 22mm, 3 positions, spring return to center, 2 NO




$79.41
UnitAvailable on backorder
Product Details
Harmony Complete Control Selector Switch
- Bezel Material: Plastic* Mounting Diameter: 22mm* Shape of Signaling Head: Round* Type of Operator: Spring return to center* Operator Profile: Black standard handle* Operator Position Information: 3 positions +/- 45 deg.* Contacts Type and Composition: 2 NO* Contact Operation: Slow-break* Connections-Terminals: Screw clamp terminals* Rated Insulation Volatage: 600 V (degree of pollution: 3) conforming to EN 60947-1* 2 AMP* Degree of Protection: NEMA 4X, 13
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 2 NO |
| Contacts Usage | standard contacts |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | GL# #UL# #LROS (Lloyds register of shipping)# #BV# #DNV# #CSA |
| Product Or Component Type | selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Terminals Description Iso N 1 | (13-14)NO |
Specifications
| SKU | CS1162049 |
|---|---|
| MPN | XB5AD53 |










