Square D ZB5AJ5
SKU: CS1641723MPN: ZB5AJ5
Head for selector switch, Harmony XB5, plastic, black, 22mm, long handle, 3 positions, spring return to center

Contact us for pricing and availability
Product Details
Black selector switch head Dia 22 3-position spring return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB5 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | non padlockable |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | CSA# #DNV# #BV# #GL# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UL listed |
| Product Or Component Type | head for selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
Specifications
| SKU | CS1641723 |
|---|---|
| MPN | ZB5AJ5 |









