Siemens SAX81.03U
SKU: CS2770136MPN: SAX81.03UUPC/EAN: 4034106331481
Flowrite Actuator, 24 Vac, Floating Control, Non-Spring Return

$356.72
Unit3 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
The Flowrite SAX Valve Actuator is used with Flowrite Valves with ¾-inch stroke. This electronic valve actuator requires 24 Vac supply to provide floating control of the valve. Other features of this valve actuator include UL listed for plenum installations, direct-coupled installation requires no special tools or adjustments, manual override with visual postion indication, non-spring return, and 180 lb (800N) nominal force with 30 sec run time.
Attributes
| Ambient Humidity Operation | 95 % r.h. |
| Ambient Temperature Operation | -5…55 °C |
| Fail Safe | No |
| Frequency | 50/60 |
| Medium Temperature | -25…130 °C; -13…266 ºF |
| Medium Temperature F Max | 266 ºF |
| Medium Temperature F Min | -13 ºF |
| Operating Range | DC 0…10 V |
| Operating Voltage | 24 VAC/DC |
| Position Feedback | DC 0…10 V (SA..6..) |
| Positioning Time | 30 s |
| Power Consumption | 5 VA |
| Spring Return Function | Non-spring return functionality |
| Stroke | 20 mm |
| Supply Voltage | 24 VAC |
Specifications
| SKU | CS2770136 |
|---|---|
| MPN | SAX81.03U |
| UPC/EAN | 4034106331481 |






