Eaton C0005P8TSES
SKU: CS4842046MPN: C0005P8TSESAlternate Part #: F05030UPC/EAN: 786680018473
Eaton Type AP industrial control transformer

$7,526.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, control transformer, AP, 600v, 2@+2.5%, 2@-2.5%, 12/0240v, 115, 5 kva, electrostatic shield, frame 256, wiring diagram 405d, side/wall mount, 60 hz, open
Attributes
| Enclosure | Open |
| Frame | 256 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Method | Side wall |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 12/240 V |
| Tap Size | 2@+2.5%, 2@-2.5% |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | AP |
| Volt Ampere Rating | 5 |
Specifications
| SKU | CS4842046 |
|---|---|
| MPN | C0005P8TSES |
| Alternate Part # | F05030 |
| UPC/EAN | 786680018473 |

