Eaton QCGFEP2030W1
SKU: CS609582MPN: QCGFEP2030W1Alternate Part #s: 7803C83G04EAT-QCGFEP2030W1UPC/EAN: 786676001007
Eaton QC GFCI circuit breaker





$614.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Bell alarm, 30 mA trip sensitivity, 40 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGFEP |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | Bell alarm, 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS609582 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2030W1 |
| Alternate Part #s | 7803C83G04, EAT-QCGFEP2030W1 |
| UPC/EAN | 786676001007 |

