Eaton QCGFEP2040W1
SKU: CS4976632MPN: QCGFEP2040W1Alternate Part #: 7803C83G05UPC/EAN: 786676001014
Eaton QC GFCI circuit breaker





$694.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Circuit protector, 5 mA Trip sensitivity, 15 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q16, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | QCGFEP |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | Bell alarm, 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976632 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2040W1 |
| Alternate Part # | 7803C83G05 |
| UPC/EAN | 786676001014 |




