Eaton QCHGFEP1030
SKU: CS4976683MPN: QCHGFEP1030Alternate Part #: 8789C11G62UPC/EAN: 782114266083
Eaton QC GFCI circuit breaker





$561.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Bell alarm, 30 mA trip sensitivity, 15 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976683 |
|---|---|
| MPN | QCHGFEP1030 |
| Alternate Part # | 8789C11G62 |
| UPC/EAN | 782114266083 |



