Eaton QCGFEP1020V
SKU: CS4976609MPN: QCGFEP1020VUPC/EAN: 786685444291
Eaton QC GFCI circuit breaker





$308.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 25 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity, 50° C calibration |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976609 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1020V |
| UPC/EAN | 786685444291 |


