Eaton QCGFEP2030T
SKU: CS4976628MPN: QCGFEP2030TAlternate Part #: 7804C71G08UPC/EAN: 786679046227
Eaton QC GFCI circuit breaker





$899.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Bell alarm, 30 mA trip sensitivity, 20 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Ring or spade lug terminals, 30 mA trip sensitivity |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976628 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2030T |
| Alternate Part # | 7804C71G08 |
| UPC/EAN | 786679046227 |



