Eaton E50AL1
SKU: CS581667MPN: E50AL1UPC/EAN: 782113307411
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch,Assembly,Screw Terminals,10A at 240 Vac,1A at 250 Vdc,E50DL1,E50DL1,Side rotary,1NO-1NC,Die cast zinc,NEMA 1,3,3S,4,4X,6,6P,13,IP67,10A continuous,1A,10° to 200°F,E50 Heavy Duty Plug In
Attributes
| Accessories | E50DL1 |
| Actuator | Side rotary |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 10 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 heavy duty plug in |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS581667 |
|---|---|
| MPN | E50AL1 |
| UPC/EAN | 782113307411 |










