Eaton E50AR1S
SKU: CS4871766MPN: E50AR1SUPC/EAN: 782113344089
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch, Assembly, 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc, Side rotary, SOOW-J, 1NO-1NC, 96Foot, Die cast zinc, NEMA 1, 3, 3S, 4, 4X, 6, 6P, 13, IP67, 10A continuous, 1A, 10° to 200°F, E50
Attributes
| Actuator | Side rotary |
| Cable Type | SOOW-A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 10 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS4871766 |
|---|---|
| MPN | E50AR1S |
| UPC/EAN | 782113344089 |






