Eaton E50AR1S12
SKU: CS4871768MPN: E50AR1S12UPC/EAN: 782113307763
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch,Assembly,10A at 240 Vac,1A at 250 Vdc,Side rotary,SOOW-J,1NO-1NC,144ft,Die cast zinc,NEMA 1,3,3S,4,4X,6,6P,13,IP67,10A continuous,1A,10°to200°F,E50
Attributes
| Actuator | Side rotary |
| Cable Type | SOOW-A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 10 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS4871768 |
|---|---|
| MPN | E50AR1S12 |
| UPC/EAN | 782113307763 |





