Eaton E50AR19Y2
SKU: CS4871782MPN: E50AR19Y2UPC/EAN: 786685017228
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch,Assembly,Screw Terminals,10A at 240 Vac,1A at 250 Vdc,E50kl33,E50kl33,Side rotary,1NO-1NC,Die cast zinc,NEMA 1,3,3S,4,4X,6,6P,13,IP67,10A continuous,1A,-40° to 175°F,E50 Heavy Duty
Attributes
| Accessories | E50KL33 |
| Actuator | Side rotary |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 175 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 heavy duty |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS4871782 |
|---|---|
| MPN | E50AR19Y2 |
| UPC/EAN | 786685017228 |








