Eaton 8063PMURN
SKU: CS5026908MPN: 8063PMURNAlternate Part #: UP-0430AUPC/EAN: 782116076406
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 78.4A, 600V, Three-phase, 80 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | b/9/8/b/b98baf1b9deeccec3c3254dbe1821ef9c916b83e_5026908_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 78.40A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 80 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026908 |
|---|---|
| MPN | 8063PMURN |
| Alternate Part # | UP-0430A |
| UPC/EAN | 782116076406 |
