Eaton 10063PMURN
SKU: CS5014197MPN: 10063PMURNAlternate Part #: UP-0010AUPC/EAN: 782116076437
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 98A, 600V, Three-phase, 100 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 8/d/5/0/8d503b34d70d4bcfc044ded5b8bd832da7962910_5014197_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 98A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 100 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5014197 |
|---|---|
| MPN | 10063PMURN |
| Alternate Part # | UP-0010A |
| UPC/EAN | 782116076437 |
