Eaton XTCE400M22A
SKU: CS5008096MPN: XTCE400M22AAlternate Part #: MSAA208209UPC/EAN: 04015082082093
Eaton XT IEC contactor
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 400A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO-2NC, 400A, Frame M, 160 mm, 50-60 Hz, 125, 150, 300, 400 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 400 A |