Eaton XTCS400M22B
SKU: CS5008508MPN: XTCS400M22BAlternate Part #: MSAA274196UPC/EAN: 04015082741969
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 400A, 220V 50 Hz, 240 Vac, 60 Hz, 2NO-2NC, 400A, Frame M, 160 mm, 50-60 Hz, 125, 150, 300, 400hp(3PH200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, S-series, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 400 A |
| Frame Size | 160 mm |