Eaton XTCE400M22Y
SKU: CS5008099MPN: XTCE400M22YAlternate Part #: 3-1850-004AUPC/EAN: 782116487288
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 400A, 48 Vac 40 Hz, 110 Vac 60 Hz, 2NO-2NC, 400A, Frame M, 160 mm, 40-60 Hz, 125, 150, 300, 400 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Coil Voltage | 48 Vac 40 Hz, 110 Vac 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 400 A |
| Frame Size | 160 mm |