Eaton XTCE400M22TD
SKU: CS5008098MPN: XTCE400M22TDAlternate Part #: MSAA208207UPC/EAN: 04015082082079
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 400A, 24-48 Vdc, 2NO-2NC, 400A, Frame M, 160 mm, 125, 150, 300, 400 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Coil Voltage | 24-48 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 400 A |