Eaton XTCE400M22TD
SKU: CS5008098MPN: XTCE400M22TDAlternate Part #: MSAA208207UPC/EAN: 04015082082079
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 400A, 24-48 Vdc, 2NO-2NC, 400A, Frame M, 160 mm, 125, 150, 300, 400 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Coil Voltage | 24-48 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 400 A |
| Hp Rating Max | 125, 150, 300, 400 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008098 |
|---|---|
| MPN | XTCE400M22TD |
| Alternate Part # | MSAA208207 |
| UPC/EAN | 04015082082079 |





