Eaton XTCE500DCM22A
SKU: CS5008100MPN: XTCE500DCM22AAlternate Part #: MSAA186873UPC/EAN: 04015081819249
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 500A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO-2NC, 500A, Frame M, 160 mm, 50-60 Hz, 150, 200, 400, 500 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor, 1000V
Attributes
| Amperage Rating | 500A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 500 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 150, 200, 400, 500 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5008100 |
|---|---|
| MPN | XTCE500DCM22A |
| Alternate Part # | MSAA186873 |
| UPC/EAN | 04015081819249 |



