Eaton XTCE095FS1A
SKU: CS2413366MPN: XTCE095FS1AAlternate Part #: 3-1820-076BUPC/EAN: 786685365145
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 95A, Side-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO-1NC, 95A, Frame F, 90 mm, 50-60 Hz, 40, 50, 100, 125 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 95 A |
| Frame Size | 90 mm |