Eaton XTCS500M22A
SKU: CS2079410MPN: XTCS500M22AAlternate Part #: MSAA274198UPC/EAN: 04015082741983
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 500A, 110V 50 Hz, 120 Vac, 60 Hz, 2NO-2NC, 500A, Frame M, 160mm, 50-60 Hz, 150, 200, 400, 500 hp 3PH200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, S-series, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 500A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 500 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 150, 200, 400, 500 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC /S- |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2079410 |
|---|---|
| MPN | XTCS500M22A |
| Alternate Part # | MSAA274198 |
| UPC/EAN | 04015082741983 |



