Eaton XTCE500M22A
SKU: CS5008101MPN: XTCE500M22AAlternate Part #: MSAA208213UPC/EAN: 04015082082130
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 500A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO-2NC, 500A, Frame M, 160 mm, 50-60 Hz, 150, 200, 400, 500 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 500A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 500 A |