Eaton XTAE012B10RDP60
SKU: CS4999011MPN: XTAE012B10RDP60Alternate Part #: 3-1802-1212AUPC/EAN: 782116843831
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,12 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999011 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10RDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-1212A |
| UPC/EAN | 782116843831 |

