Eaton XTAE012B01TDP60
SKU: CS4998663MPN: XTAE012B01TDP60Alternate Part #: 3-1802-962AUPC/EAN: 782116841554
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998663 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01TDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-962A |
| UPC/EAN | 782116841554 |

