Eaton QCGF1030
SKU: CS2240164MPN: QCGF1030UPC/EAN: 786679146156
Eaton QC GFCI circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Circuit protector, 5 mA Trip sensitivity, 40 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q16, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 16.0000 |
| Special Features | 5 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Circuit protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2240164 |
|---|---|
| MPN | QCGF1030 |
| UPC/EAN | 786679146156 |





