Eaton QCGFEP1040
SKU: CS4976619MPN: QCGFEP1040Alternate Part #: 8789C11G05UPC/EAN: 782114164365
Eaton QC GFCI circuit breaker





$347.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Circuit protector, Ring lug terminals, 5 mA trip sensitivity, 20 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q16, Breaker type QCGF, Line and load side
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976619 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1040 |
| Alternate Part # | 8789C11G05 |
| UPC/EAN | 782114164365 |





