Eaton QCHGFEP1020
SKU: CS4976681MPN: QCHGFEP1020Alternate Part #: 8789C11G60UPC/EAN: 782114266069
Eaton QC GFCI circuit breaker





$583.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 25 A, 22 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976681 |
|---|---|
| MPN | QCHGFEP1020 |
| Alternate Part # | 8789C11G60 |
| UPC/EAN | 782114266069 |



