Eaton QCGFEP2040TW1
SKU: CS4976630MPN: QCGFEP2040TW1UPC/EAN: 782116971206
Eaton QC GFCI circuit breaker





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Industrial circuit breaker, 15 A, 22 kAIC, Single-pole, 120/240 V, Cable-in/cable out, Breaker type QCHGFT, 22 kAIC, Ground fault, 5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | QCGFEP |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity, Ring lug terminals, Bell alarm |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976630 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2040TW1 |
| UPC/EAN | 782116971206 |
