Eaton QCGFEP2030
SKU: CS4976627MPN: QCGFEP2030Alternate Part #: 8889C66G04UPC/EAN: 786679574263
Eaton QC GFCI circuit breaker





$361.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 40 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGFEP |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976627 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2030 |
| Alternate Part # | 8889C66G04 |
| UPC/EAN | 786679574263 |

