Eaton QCGFEP2050
SKU: CS5482751MPN: QCGFEP2050Alternate Part #: 8889C66G06UPC/EAN: 786679574300
Eaton QC GFCI circuit breaker





$486.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 15 A, 22 kAIC, Single-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Q7, Breaker type QCHGFEP
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | QCGFEP |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5482751 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2050 |
| Alternate Part # | 8889C66G06 |
| UPC/EAN | 786679574300 |

