Eaton QCGFEP1015
SKU: CS2240182MPN: QCGFEP1015Alternate Part #: 8789C11G01UPC/EAN: 786679146507
Eaton QC GFCI circuit breaker





$261.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 20 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2240182 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1015 |
| Alternate Part # | 8789C11G01 |
| UPC/EAN | 786679146507 |



