Eaton MD75D99CU
SKU: CS4897408MPN: MD75D99CUAlternate Part #: D75517UPC/EAN: 786680087240
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$18,824.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480 delta, 150°C, 75 kVA, Cu windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897408 |
|---|---|
| MPN | MD75D99CU |
| Alternate Part # | D75517 |
| UPC/EAN | 786680087240 |

