Eaton MD51D91BCU
SKU: CS4897353MPN: MD51D91BCUAlternate Part #: D51516UPC/EAN: 786680111037
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$21,300.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN 230Y/133V 80°C 51 kVA Copper windings 916A 266S WS19 60 Hz 40 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 51 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
| Wiring Connection | 266S |
Specifications
| SKU | CS4897353 |
|---|---|
| MPN | MD51D91BCU |
| Alternate Part # | D51516 |
| UPC/EAN | 786680111037 |

