Eaton MD118D79CU
SKU: CS4897144MPN: MD118D79CUAlternate Part #: D18413UPC/EAN: 786680071171
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$26,749.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 11 kVA, Cu windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897144 |
|---|---|
| MPN | MD118D79CU |
| Alternate Part # | D18413 |
| UPC/EAN | 786680071171 |

