Eaton MD118E73
SKU: CS4897147MPN: MD118E73Alternate Part #: D18407UPC/EAN: 786680057502
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$15,467.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 11 kVA, Al windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897147 |
|---|---|
| MPN | MD118E73 |
| Alternate Part # | D18407 |
| UPC/EAN | 786680057502 |
