Eaton MD118E99CU
SKU: CS4897162MPN: MD118E99CUAlternate Part #: D18406UPC/EAN: 786680057496
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$26,749.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480 delta, 150°C, 11 kVA, Cu windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 11 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897162 |
|---|---|
| MPN | MD118E99CU |
| Alternate Part # | D18406 |
| UPC/EAN | 786680057496 |
