Eaton MD118E73FCU
SKU: CS4897148MPN: MD118E73FCUAlternate Part #: D18404UPC/EAN: 786680056949
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$31,847.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460 delta, 115°C, 11 kVA, Cu windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897148 |
|---|---|
| MPN | MD118E73FCU |
| Alternate Part # | D18404 |
| UPC/EAN | 786680056949 |

