Eaton MD118E87B
SKU: CS4897154MPN: MD118E87BAlternate Part #: D18412UPC/EAN: 786680067662
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$24,736.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480 delta, 80°C, 11 kVA, Al windings, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 11 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897154 |
|---|---|
| MPN | MD118E87B |
| Alternate Part # | D18412 |
| UPC/EAN | 786680067662 |
